– wersja przygotowana przy założeniu limitowanego czasu na montaż i uruchomienia system MT
(termin realizacji zadania około 2 miesiące od czasu podpisania umowy)
Założonenia do projektu uproszczonego systemu MT Stadionu Narodowego
1. System MT musi spełniać swoją rolę wspierania procedur utrzymania obiektu i podniesienia bezpieczeństwa Użytkowania także w wersji uproszczonej.
2. System musi posiadać możliwość rozbudowy, tak aby do bazy danych i modułu ekspertowego możliwe było dołożenie kolejnych podsystemów pomiarowych.
3. System powinien umożliwiać wyznaczanie wartości sił i przemieszczeń (naprężenia i odkształcenia) w znacznie liczbie punktów konstrukcji, uzupełniając niewielką liczbę punktów pomiarowych.
4. System musi posiadać funkcje interpretacji wyników danych pomiarowych i obliczeniowych, które umożliwiają formułowanie zaleceń dla Użytkownika.
5. Weryfikacja i aktualizacja parametrów dla procedur wnioskowania o stanie technicznym obiektu wymaga wykonania obciążeń próbnych i użycia teorii optymalizacji.
Moduł pomiarowy
Moduł pomiarowy składa się z systemu pomiaru przemieszczeń w 5 punktach (patrz rys. 2). Geometria stadionu i sposób jego użytkowania wymuszają zastosowanie urządzeń geodezyjnych. W przypadku użycia automatycznych systemów pomiarowych typu Tachimetr, dodanie dodatkowych punktów pomiaru przemieszczeń przy realizacji kolejnych etapów rozbudowy systemu, praktycznie nie wymaga nakładów finansowych.
Moduł pomiarowy jest wyposażony w czujniki pomiaru temperatury na elementach konstrukcji stalowej (14 czujników). Czujniki pozwalają na opis pola rozkładu temperatur zarówno na konstrukcji rurowej jak i linowej dachu. Koszt czujników temperatury jest stosunkowo niewielki.
Moduł pomiarowy jest wyposażony w system pomiaru przyspieszeń. Iglica mierzona jest trzykierunkowym akcelerometrem, zaś przyspieszenia w czterech punktach położonych na ringu wewnętrznym mierzone są w kierunkach pionowych (5 akcelerometrów).
Moduł pomiarowy wyposażony jest w minimum 1 zestaw do pomiaru kierunku i prędkości wiatru (uzupełniający istniejący już zestaw zainstalowany na potrzeby dachu ruchomego) oraz 2 kamery do szacowania grubości zalegającego śniegu.
Prace niezbędne do wykonania systemu monitorigu w wersji uproszczonej (wariant II)
1. Instalacja czujników i systemów pomiarowych (moduł pomiarowy).
2. Adaptacja (standardowej struktury) bazy danych wraz z oprogramowaniem służącym do komunikacji z urządzeniami pomiarowymi (element modułu ekspertowego).
3. Wykonanie obciążeń próbnych (testy mechaniczne, identyfikacja pól rozkładu temperatury itp.)
4. Walidacja i kalibracja modelu numerycznego konstrukcji.
5. Aktualizacja parametrów modelu numerycznego na bazie danych pomiarowych,
6. Wybór funkcji użytkownika i zdefiniowanie ich parametrów (uwagi i komunikaty dla Użytkownika).
7. Rozruch systemu
8. Rozbudowa systemu pomiarowego i systemu diagnostycznego bazującego na drganiach. (Większość prac ma charakter prac badawczo-wdrożeniowy)
Założenia do budowy system MT Stadionu Narodowego w Warszawie -- wersja I
|